Jaké má felinoterapie možnosti a výhody a kdo a kde ji v ČR praktikuje

Felinoterapie, podobně jako ostatní formy zoorehabilitace, je podpůrnou terapií při nejrozličnějších onemocněních těla, ale hlavně duše. Má i hojivé tělesné účinky: přítomnost kočky snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci, což blahodárně působí na srdce. Ovlivňuje hladiny hormonů v krvi, takže snižuje stres, pocit deprese a bolesti, naopak vyvolává příjemné pocity radosti. Máte-li doma psa, je to o to zdravější, že se musíte denně vydat několikrát na procházku a máte pravidelný pohyb. Pokud se však už tak snadno a často pohybovat nemůžete, je kočka ideální společnicí právě pro vás. Nevyžaduje mnoho péče (cca 15 minut denně, jste-li svědomitý chovatel). Samozřejmě kromě mazlení, které by mělo trvat aspoň dvě hodiny denně :-) Finančně i fyzicky je kočka také o něco méně náročná. Málokdo se jí bojí, nevyžaduje příliš pozornosti, je klidná, tichá a vyrovnaná, můžete ji bez obav nechat den o samotě.

Za tak málo péče můžete dostat spoustu lásky, tepla, mazlení, přijetí bez ohledu na to, co jste komu právě provedli; kočka vás bude respektovat, poslouchat bez skákání do řeči, komunikovat s vámi beze slov. Rozesměje vás a potěší svou elegancí. Hodiny vám bude příst na klíně. A navzdory tomu, co zlé jazyky tvrdí, vám bude naprosto věrná. Nebude mít nikoho jiného tak ráda jako vás.

Jste-li senior žijící v instituci (domov pro seniory), kočka vás vytrhne ze stereotypu, přinese vám kousek vnějšího světa. Snáze se domluvíte s dalšími lidmi, protože budete mít stále téma k rozhovoru. Kočka vás přiměje zavzpomínat na vlastní zvířata, která jste měli, a na domov. Jste-li z vesnice, kočky vás provázely po celý život. A vůbec, pohlazení, pomazlení, hebkost a teplo jsou vždycky nedostatkovým zbožím.

Ležíte-li dlouhodobě v nemocnici, může pro vás být kočka milým vytržením ze stereotypu a sterility nemocničního prostředí. Odvede vaši pozornost od bolesti, zmírní stres z hospitalizace a přinese vám kousek normality. Motivuje vás, abyste přestali být rezignovaní. Dá vám zprávy o tom, že venku je normální svět, který na vás čeká a kam se chcete vrátit. Prohřeje vám zkřehlé ruce, při hlazení a česání si procvičíte jemnou motoriku, zasmějete se a budete se těšit, až přijde příště.

Aspoň takové pocity mohu tlumočit od lidí z míst, kde se felinoterapie provádí. Jde většinou o tzv. návštěvní službu, kdy dobrovolník dojíždí do zařízení se svým zvířetem v určitém časovém intervalu. Oproti umístění zvířete přímo v zařízení to má mnoho výhod: zaniká většina námitek, ať zdravotnického a hygienického typu (je to nezdravé, špinavé, dostaneme od toho nemoc), nebo typu „kdo se o to bude starat, až tady XY nebude“. Umístění zvířete v instituci zase přináší rychlejší a intenzivnější působení, může být však nepříjemné, že nemá stálého člověčího partnera a že se o něj skutečně třeba nebude mít kdo postarat.

Kdo a kde u nás felinoterapii provádí?

Felinoterapie se v ČR provádí většinou v domovech pro seniory a nemocnicích. Aktivní jsou v tomto směru v DpS v Mladé Boleslavi, Brně, Soběslavi, na Slovensku mají úžasné výsledky v Kremnici. V Havířově probíhá felinoterapie v dětském domově. V Brně v dětské nemocnici, resp. ve škole při této nemocnici, a v Hustopečích u Brna v nemocnici na oddělení ošetřovatelské péče. Jak vidíte, není nás málo a bude nás víc.

ČeskyEnglish
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím