ReferenceZpětná vazba pravidelné docházení na canisterapii Domov pro seniory, Dobrá Voda u Českých Budějovic

Vážení,
rádi bychom Vám touto cestou chtěli mnohokrát poděkovat za dlouholetou spolupráci a vstřícnost při poskytování canisterapie v našem zařízení.
Canisterapie je v současné době praktikována panem Martinem Homolkou a jeho fenkou Jacqueline, který navštěvuje Domov 2 x měsíčně. Pan Homolka pracuje s fenkou a našimi uživateli buď skupinově, nebo dochází na individuální návštěvy na pokoje uživatelů. Skupinová terapie probíhá ve společných prostorách jednotlivých oddělení, kdy nám Jacqueline předvádí různé slalomy, aportování míčků a nacvičené speciální triky. Po celou dobu jsou uživatelé v přímém kontaktu se psem, mají možnost si fenku hladit, krmit, vyčesávat, dávat jí povely a podobně. Canisterapie probíhá též individuálně u imobilních uživatelů. Fenku si mohou pohladit, nakrmit a přivinout se k ní.
Díky této záslužné činnosti tak můžeme zaznamenávat dojemná setkání, kdy pes pomáhá seniory rozveselit, zmírňovat pocit osamělosti, uvolnit svalové i duševní napětí, zapomenout na osobní trápení, zkrátka je vždy velkým přínosem.
Nechtěli bychom dále opomenout osobu samotného canisterapeuta pana Homolky, jehož vlídný, přátelský a ochotný přístup nejen k uživatelům, ale i personálu je úctyhodný. Velice si jeho entuziasmu, dobrosrdečnosti a spolehlivosti vážíme a doufáme, že nás bude doprovázet v naší práci i nadále.
Přejeme hodně sil k Vaší záslužné činnosti a jsme s pozdravem.

Jana Zadražilová


Canisterapie s pejskem Bohouškem nebo Garpíkem, Nemocnice Jindřichův Hradec

Moje babička musela v září podstoupit operaci kolene. Po týdnu byla převezena na oddělení „Rehabilitační středisko“ do budovy A, kde do dnešního dne rehabilituje a je mi po babičce smutno. Na oddělení každý pátek dochází paní s pejskem Bohouškem nebo Garpíkem. Jedná se o „canisterapii“, která pozitivně působí na zdraví člověka, kdy dokáže potěšit, vyvolat dobrou náladu a přijít na jiné myšlenky.
Když jsem se ptal babičky, jaký z terapie má pocit, tak mi řekla s úsměvem na rtech „úžasný pocit a zážitek“. Pokaždé zapomene na bolest, která jí stále provází.
Nemůžu na závěr zapomenout napsat, že i paní je velice příjemná. Sám jsem se s paní osobně setkal, když jsem byl na návštěvě u babičky.

vnuk Jonáš


Zpětná vazba vedoucí příměstského tábora pod o.p.s. Koníček České Budějovice, kde proběhla jednorázová akce

Velice pozitivně hodnotíme vstřícnou a ochotnou domluvu termínu a možnost přizpůsobit se našemu programu.
Dále se nám líbil projevený zájem a zodpovědný přístup canisterapeutky k průběhu a naplánování canisterapie – před zahájením samotného programu proběhla domluva konkrétních věcí a představení plánovaného programu vedoucím tábora. Byl domluven konkrétní průběh, vhodné aktivity, upozornění na zvláštnosti dětí, apod.
Samotný program canisterapie byl vhodně sestaven, zábavný a zároveň pro děti velmi poučný z pohledu, jak se bezpečně chovat ve společnosti psů. Dětem byl ponechán dostatečný prostor pro vlastní iniciativu, možnost si vyzkoušet nabízené aktivity.
Canisterapeutka byla ve vztahu k dětem vstřícná, komunikativní, s dostatečnými znalostmi problematiky.
S prací canisterapeutky, nabízeným program i vším ostatním jsme byli spokojeni.

Petra Křížová


Zpětná vazba učitelky v MŠ Papírenská České Budějovice, kde proběhla jednorázová akce

V den akce se děti přesunuly do školní tělocvičny, kde na ně již čekali tři psi (fena stafordšírského bulteriéra, fena anglického bulteriéra a pes německého ovčáka) i se svými majitelkami. Celý tým psů i lidí měl složené potřebné zkoušky z canisterapie.
Cílem našeho setkání byla skupinová canisterapie, které se zúčastnilo 24 dětí, 2 pedagožky a 3 psovodky se svými psy.
Pedagožky děti uklidňovaly a instruovaly, pomáhaly psovodkám s organizací jednotlivých činností. Děti byly plny euforie, nadšeně spolupracovaly, těšily se z každé činnosti. Možnosti neúčastnit se využili pouze ve dvou aktivitách dva chlapci (šlo o kontaktní aktivity, tzv. „piškotovaná“ a tunel). Dopoledne s pejsky naladilo děti do harmonického rozpoložení, potřeba sdělovat své pocity a prožitky byla markantní.
Přestože neexistuje zastřešující profesní instituce, která by sdružovala organizace a jednotlivce, kteří se canisterapie aktivně věnují, práce týmů Výcvikového canisterapeutického sdružení Hafík, z. s., byla na profesionální úrovni, systematická, připravená, promyšlená a zohledňovala potřeby dětí.

Kamila Šťastná


Zpetná vazba od matky chlapce, u kterého probíhá individuální canisterapie

Jsme rodiče 12letého chlapečka Péti, který je od narození postižený. Před 6 lety jsme se dozvěděli o canisterapii – léčbě lidské duše psí láskou. Tento motivačně a léčebně zaměřený kontakt člověka se psem nás zaujal, a proto jsme začali hledat nějakou organizaci, která se canisterapií věnuje.
Bydlíme v Třeboni a zde se touto terapií zabývá spolek Hafík. Ihned jsme spolek kontaktovali a obdrželi velice podrobné a odborné informace o této metodě. Z jednání s tímto spolkem nám bylo jasné, že se jedná o skutečné odborníky, a hlavně o velice laskavé a milé lidi, kteří pomáhají osobám s různým typem postižení. První návštěva fenky Charlotte a Šárky Petříkové byla tak neuvěřitelným a úžasným zážitkem pro nás, a hlavně pro našeho synka Péťu, že jsme se ihned stali klienty spolku Hafík a naše spolupráce pokračuje již šestým rokem.
Paní Petříková a její fenky Charlotte a Brigitte k nám docházejí pravidelně dvakrát měsíčně. V domácím prostředí provádíme metodu polohování, kdy dochází k uvolnění svalového napětí, a to hlavně vlivem tepla. Péťa reaguje spontánně na rytmus dechu a srdce a sám se „naladí“ do klidu a pocitu bezpečí. Tato „chlupatá“ terapie velmi pomáhá Péťovi při rehabilitaci, v rozvoji jemné a hrubé motoriky, napomáhá udržet delší pozornost, rozvíjí fantazii a orientaci v prostoru. Na každou návštěvu psích kamarádek se Péťa vždy těší.            
Canisterapie má pro syna blahodárný účinek na fyzický, a především psychický vývoj. Mnohokrát děkujeme spolku Hafík za přátelské a profesionální služby a přejeme mnoho úspěchů do dalších let.

Lenka a Petr Šauerovi


Zpětná vazba matky na účast syna na 5. Dětském canisterapeutickém táboře

Moc ráda bych celému týmu Hafíka ještě jednou poděkovala za uspořádání parádního a hustýho tábora a vřelou péči o našeho synka. Soudě podle toho, co nám vypráví a je toho překvapivě hodně, se mu dostalo HAFO :-) kvalitních podnětů.
Slibovala jsem si od jeho účasti na táboře opravdu hodně a s výsledkem jsem moc spokojená. Dokáže moc hezky a srozumitelně vyprávět o tom, co prožil a moc se těší na příště. Vidím tady velký posun, protože obvykle se upnul na jednu věc, a to ostatní zůstalo úplně upozaděno.
Takhle mi s radostí vyprávěl o Jardovi, který s ním hrál fotbal, o Helence, která je mooooc hodná, o Zuzce, která dělala snídani a má pejska Cipa, totiž Cipíska a ten se koupal a pak kolem sebe cákal a bylo to moc legrační. A taky budeme muset sehnat bubny a uspořádat balónkovou bitvu. A čas od času ho budu muset vzít na vodítko, aby mi ukázal, jak se chová správný pejsek. A zdravit se budeme „tabela, tabela“ s rukou na srdci :-). A výlet do hospody byl taky parádní…dal si orange džus a nanuka a bylo to tam hustý :-) !!!
No, a hlavně ti pejsci … Leontýnka a Ebi … ani si na všechny, které jmenoval, nevzpomenu. Prostě jeden velkej zážitek, který ho zjevně posunul o kus dál …
A tak jsem, přes počáteční obavy, opravdu ráda, že jsem tohle rozhodnutí udělala a na ten tábor ho poslala.

Michaela Málková